Meet the Federation Governors

 

 

 

LeighLeigh Mansfield – Co-opted Governor, term ends 17/09/2024. Co-Chair of Governors and a member of the Finance, Personnel and Premises Committee. Registered business interests:  none. E-mail: chair_governors@kennandkenton.devon.sch.uk

 

 

image (1)

 

 

Rev John Williams – Ex-officio Governor, member of the Teaching & Learning Committee and Appeals Committee. Registered business interests:  none

Joe Baxter – Staff Governor, elected by school staff, term ends 12/06/2023, a member of the Teaching & Learning Committee. Registered business interests: none

Liz Rycroft – Foundation Governor, appointed by the Kenn PCC and Exeter Diocese, term ends 12/06/2023. Chair of the Teaching and Learning Committee. Registered business interests: none..

James Moffatt – Parent Governor, elected by parents, terms ends 17/09/2024, a member of the Finance, Personnel & Premises Committee.

How to contact us: Please email admin@kennandkenton.devon.sch.uk

The governors have adopted their own Governors’ Handbook which contains information on the role of lead governors, Terms of Reference and the governor’s Code of Conduct.  This document is reviewed annually at the first meeting of the new academic year.

Governors who have served over the previous 12 months:

Carol Smith – Co-opted Governor – term ended 18/01/2018

Julie Gibbs – Co-opted Governor – term ended 31/05/2018

Dave Roberts – Co-opted Governor – term ended 21/07/2018

Jane Lewis – Parent Governor – term ended 17/09/2019

Peter Jones – Co-opted Governor – term ended 8/3/2020

Governor Attendance at meetings 2017/18